Skip to main content

Konst & Kultur i Oslo 3 dagar

Välkommen till Oslo och en fullmatat resa med kultur

Pris från:
6 495:-
I priset ingår:
- Bussresa
- Del i dubbelrum
- Två frukost
- Två luncher
- En middag
- Entré och guidning på våra besök till Lars
Lerin, Rackstadmuseet, Nationalmuseet och
Operan
- Reseledare
Boka resa

Oslobornas nya samlingspunkt är det nybyggda vackra Operahuset, det tog fem år att bygga och är den största kulturbyggnaden som uppförts i Norge sedan 1300-talet. Henne ska vi besöka! Vi tar en sväng till Vigelandsparken, en av Norges mest populära besöksmål. Nya Nasjonalmuseet öppnade så sent som 2022 och här får vi uppleva äldre och modern konst, arkitektur och design. Låt oss frossa i konst och kultur denna helg!

 

Sök resa

Dagsprogram

Dag 1 Uppsala - Håbo – Karlstad - Oslo  
Avfärd på morgon från hemorten för färd till Värmlands huvudstad-Karlstad. Att solen skiner i Karlstad har väl alla hört, om inte annat finns solen inne på Lars Lerins konsthall på Sandgrundsudden där vi dessutom får en guidad tur. Han anses vara en av de främsta inom akvarellmåleri! Hans akvareller lockar med det mästerliga ljusdunklet från Lofotens kyla, Indiens värme, barndomens värmländska skogar och Irans okända marker. Nära och fjärran finns på samma plats. Vi äter en gemensam lunch innan vi lämnar Karlstad. Vi fortsätter till Oslo och vårt hotell Comfort Hotell Karl Johan, beläget på huvudstråket med samma namn. Efter incheckning tar vi en kort promenad på några minuter till en mysig restaurang för middag. 
 
Dag 2 Kultur i Oslo
Vi tar en uppiggande promenad från hotellet till det spektakulära operahuset, som invigdes i april 2008. Ett operahus som kostade ca 4 miljarder norska kronor! Operahuset är klätt med plattor av vit carraramarmor utvändigt och invändigt. Vi får en rundvisning med guide och sätter oss i bussen och åker till Skulpturparken i Frognerparken med över 200 skulpturer gjorda av Gustav Vigeland (1869-1943) inklusive kända statyer som Sinnataggen, Monoliten och Livshjulet. På egen hand promenerar vi runt i Vigelandsparken, en av Norges mest populära besöksmål. Vi åker tillbaka till staden och på Aker Brygge kan vi promenera utmed vattnet samt äta en god lunch bland de många restauranger som är belägna vid kajerna. Efter lunch besöker vi Nordens största museum, till och med större än kända museer som Rijksmuseum och Guggenheim Bilbao. Museet som öppnade 2022 ligger vackert till alldeles vid vattnet vid Aker Brygge, med fantastisk utsikt över fjorden! Samlingen består av över 400.000 verk, och runt 6.500 kommer att visas i den permanenta utställningen. Under varje säsong kommer det också finnas ett antal tillfälliga utställningar. I samlingen hittar du flera av konsthistoriens stora namn, däribland många norrmän samt verk av några av de största internationella konstnärerna, som Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Henri Matisse och många fler.  Men museet är mycket mer än målningar. En av höjdpunkterna är ”Baldisholtapeten”, som är vävd någon gång mellan 1040 och 1190, och en 600 år gammal ”drakvas” från Mindynastins tid i Kina. Framåt eftermiddagen avslutar vi dagen men för den som vill hinner du med att besöka nya Munchmuseet , på egen hand, som öppnade hösten 2021. Edvard Munch skänkte sin konst till Oslo kommun när han dog, 20 000 teckningar och 1000 målningar. Detta anses vara den största gåva en konstnär gett en kommun. Här kan du själv spendera den tid du önskar tillsammans med Munch och hans fantastiska konst. Kort promenad på egen hand tillbaka till hotellet. Kvällen lämnas fri för middag på egen hand eller tillsammans med andra i gruppen.
 
Dag 3 Oslo – Arvika – Håbo - Uppsala
Frukost och avgång mot Kongsvinger och gränsen som passeras vid det självständigt landet/mikrostaten Morokulien. Vi kommer fram till Arvika och Rackstadmuseet. Detta konstmuseum öppnades 1993 i anslutning till den berömde konstnären Christian Erikssons bostad och ateljé Oppstuhage från slutet av 1800-talet. I denna trakt verkade en grupp konstnärer runt sekelskiftet 1900, den så kallade Rackstadkolonin, och i museets samlingar finns konst och konsthantverk som har anknytning till dem. Utöver de fasta samlingarna visas även temporära utställningar. Vi äter en gemensam lunch innan vi fortsätter förbi Karlstad till våra respektive hemorter.

 

Tider & Information

Avresa:  23-25 maj 2025
Detta är ett samarbete med SPF Håbo, programmet är nästintill identiskt till vad vi själva erbjuder i Högbergs program. Reseledare, Raija Valtonen. Varmt välkommen!
 
Vi behöver din bokning innan den 11/4 för att säkerställa garanterad avresa. Det saknas bara ett par-tre deltagare, hjälp oss dela till vänner och bekanta.
 
Pris: 6 495 kr
 
I priset ingår:
- Bussresa
- Del i dubbelrum
- Två frukost
- Två luncher
- En middag
- Entré och guidning på våra besök till Lars Lerin, Rackstadmuseet, Nationalmuseet och Operan
- Reseledare
 
Tillval per person:
Enkelrum 1 360kr
 
Logi:
Comfort Hotel Karl Johan
 
Valuta: Norska kronor
 
Pass behövs inte med en giltig ID-handling krävs. ex. körkort.

 

Avgångar & priser

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
23/5se Tider & InfoKonst & Kultur i Oslo - SPF HåboMer än 86 495:-Boka
  • SRF logo
  • Sveriges Bussföretag logo
  • SamBus logo
  • Fjärdhundraland logo